Pořídíte-li si na zahradu bazén, jako jedno z prvních příslušenství, které k němu dokoupíte, bude filtrační zařízení. Pokud byste to neudělali, nádrž na koupání by se v brzké době proměnila na rybníček „Brčálník“, kde by se možná dobře dařilo skřítku Rákosníčkovi, a kde by také ožilo mnoho druhů planktonu, vodních rostlin a dalších živočichů.
Filtrování vody je nezbytné pro udržení patřičné čistoty vody, bazénová filtrace zachycuje i velmi drobné mechanické nečistoty, a proto je také nutné věnovat pozornost její údržbě i čištění. Filtrování vody v bazénech http://www.proxim-pu.cz/cz/produkty/pripravky-pro-upravu-vody-v-bazenech se provádí dvěma způsoby, u malých bazénků nebo vířivek postačí kartušová filtrace s papírovou vložkou, pro větší bazény jsou pak vhodné pískové filtrace.
Náplň do pískových filtrací musí odpovídat běžným standardům, jinak nebude zařízení fungovat správně. V první řadě se musí jednat o křemičitý písek anebo zeolit s jednotnou velikostí zrnek, většinou se jedná o velikost zrn mezi 0,6 a 1,2 mm. Takto úzké rozmezí velikostního limitu se postará o důkladné zachycování nečistot, kdyby byla zrnka větší, nečistoty by tudy proklouzávaly a naopak u menších zrnek by se zadusilo filtrační čerpadlo. Zrnka také musí být dostatečně ostrá, musí mít ostré hrany, aby bylo zachycování nečistot efektivní.
Jakmile se zrnka vlivem vodní eroze obrousí, je nutné písek vyměnit za nový. Dochází k tomu většinou po dvou až třech letech provozu bazénu, ovšem nákup filtračního písku pro vaši peněženku nepředstavuje žádnou významnou zátěž. Starý písek ale nevyhazujte, to by byla škoda, sice jeho vsypáním do kontejneru komunálního odpadu jen přispějete k výsypce na skládku, ale nevyužijete pak vlastností obroušených zrnek písku která jsou vynikajícím masážním prostředkem pro bosá chodidla na barefoot chodníčku, anebo mohou posloužit dětem na pískovišti.